Sıkça Sorulan Sorular
Hangi kargo şirketi ile çalışıyorsunuz?

Siparişleriniz MNG ve ARAS kargo ile sizlere ulaştırılmaktadır.

Teslimat ne kadar sürede gerçekleşir?

Öncelikle siparişiniz dağıtıma çıktığında SMS ile tarafınıza bilgi aktarılmaktadır. Teslimatlar bulunduğunuz adresin il. ilçe, köy ve ya kasaba gibi, yerleşim konumunuza göre 1 -7 gün arası değişiklik göstermektedir.

Değişim yada iade yapabilir miyim?

www.elifcavusbutik.com 'dan aldığınız ürünlerin tamamı kişiye özel üretim olduğundan değişim yada iade yapılmamaktadır.

Değişim işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirim?

Değiştirmek üzere iade etmiş olduğunuz ürünler tarafımıza ulaştığında konu ile ilgili departman tarafınıza dönüş sağlayacak ve göndermiş olduğunuz ürünlerin tutarı www.elifcavusbutik.com bakiyenize aktarılacaktır.Tekrar www.elifcavusbutik.com 'a kayıt olduğunuz mail adresi ile giriş sağlayarak yeni bir sipariş veriyormuş gibi aynı ürün tutarlarında ürün aldığınızda tarafınıza ürünler sizlere ulaştırılacaktır. (Örn; 49 TL tutarında gönderilen değişim ürününe karşılık bakiyenizi kullanarak ücretsiz ürün alabilmeniz için 49 TL tutarında ürün siparişi vermeniz gerekmektedir) Üzerinde sipariş vermiş olduğunuzda ise tarafınıza aradaki fark yansımaktadır.

Ürünler hangi zaman diliminde teslim edilir?

Siparişleriniz MNG ve ARAS Kargo tarafından Cumartesi, Pazar ve Resmi tatiller hariç 09:00 -18:00 arasında sistemde tanımladığınız teslimat adresine ulaştırılmaktadır.

Kargom gelmiş ancak adresimde yokum. Ne yapmalıyım?

Siparişiniz MNG ve ARAS Kargo ile teslimat adresinize getirildiğinde, adresinizde bulunmamanız durumunda kargo yetkilisi tarafından siparişinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakılır. 3 (üç) gün içerisinde şubeye giderek ürünü teslim almazsanız paketiniz kargo şirketi tarafından www.elifcavusbutik.com 'a iade edilir. Ürünü teslim almak için herhangi bir talebiniz tarafımıza ulaşmamış ise siparişinizin iptali gerçekleştirilmektedir. Teslimatla alakalı yaşadığınız kargo sıkıntılarını çağrı merkezimize iletebilirsiniz.

Kargomu teslim almadım, yeniden sipariş oluşturabilir miyim?

Kapıda ödeme seçeneği ile yapılan siparişlerde, ürünler teslim alınmaz ise, sistem tarafından engellenerek sadece kredi kartlı sipariş onayı verilmektedir.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.